Založení klubu F.K. KOVANICE

Vůbec prvním krokem ke vzniku fotbalového oddílu v Kovanicích byla 6.dubna 1931 valná hromada zakládajícího se klubu F.K.KOVANICE.

Avšak fotbal se v Kovanicích hrál už dříve,byl zde kroužek nazývaný "VENUŠE"- bohužel se nedochovaly žádné písemnosti z této doby a proto berme jako oficiální založení právě datum 6.dubna 1931.

Za účasti 29 členů byl zvolen první předseda p.Mansfeld,poté další funkcionáři:místopředseda p.V.Jelínek,jednatel p.B.Šorm,pokladníkem p.Saska,sekretářem je zvolen p.Žďárský,který se funkce vzdává a jeho nástupcem je p.Zahrádka.

První inventář,jehož zprávci byli dobrovolně bratři Skořepové,obsahoval:10 košil,1 míč,8 párů kopaček,5ry trenýrky,11 párů stulpen,20 ks chránítek,1 žengli,1 koš a 1 pár nákolenic.Kapitánem týmu byl zvolen p.Němeček.

Problémy,které sužovaly učitě mnoho oddílů,byli finance a kde vlastně fotbal hrát!otázku financí Kovaničtí řšili měsíčními příspěvky a pořádáním sportovních slavností a tanečních zábav.Ovšem horším problémem bylo hřiště.První rok bylo hřiště pronajmuto od obce Chvalovice za 150 kč do konce roku.Za hřiště však bylo požadováno stále více a tak se půjčovalo na jednotlivé zápasy i od dalších klubů např.Afk Nymburk,SK Poděbrady,RH Nymburk atd..

Od roku 1935 má klub propachtována luka od Labské zprávy za 120 kč na nichž může hrát své zápasy a trénovat.Tím je problém hřiště na nějakou dobu vyřešen!

Výsledky týmů našeho klubu nejsou nijak výrazné,ani utkání nebylo tolik jako v dnešní době.Od roku 1932 má klub 3 mužstva a to I.A mužstvo,rezervní tým a mužstvo dorostu.Od roku 1935 i mužstvo žáků.

Článek z Nymburska z roku 1962:

Půjdou synové ve šlépějích svých otců?

Před druhou světovou válkou se hrála v Kovanicích u Nymburka velmi dobrá kopaná a jméno Venuše Kovanice mělo dobrý zvuk na všech fotbalových hřištích Nymburska.

Během války se oddíl rozpadl,hřiště osiřelo a postupně se zaoralo a zastavělo.Dorůstající synové starších veteránů se rozprchli do okolních klubů v Nymburce,Sadské,Kostelní Lhotě a jinde.A otcové jezdili na kopanou jinam a jen vzpomínali na zašlou slávu kovanické kopané.

Teprve před necelým měsícem se ustavil v Kovanicích oddíl kopané - družstvo dospělích a žáků.Na 40 nadšených mladých sportovců z Kovanic a blízkých Chvalovic,které tvoří s Kovanicemi ekonomický celek,chce obnovit dobrou pověst kovanické kopané.

Na podzim se Sokol Kovanice přihlásí do okresní soutěže a než získá opět vlastní hřiště,bude hrát své zápasy díky pochopení OV ČSTV a vedení Ústřední školy ČSTV v Nymburce na hřišti této školy.

Znovuzaložení klubu

Znovuzaložení klubu Sokol Kovanice se tedy datuje na duben 1962

Výbor znovuzaloženého klubu: předseda Černý Josef,místopředseda Pažout Václav,hospodář Suchý Václav,jednatel Dobiáš Alois,vedoucí žáků Zlámaný Josef,vedoucí dorostu Schneininger Ondřej,vedoucí I.A mužstva Rathovský Zdeněk,správce materiálu Sedláček Václav,kapitán I.A mužstva Pažout Vladimír, pokladník Suchý Václav,členové výboru Skořepa Josef,Šubrt Bohumil,Kunst Ladislav.

Mužstvo tvořili tito hráči:Suchý V.,Sedláček V.,Jiroušek J.,Zeman L.,Kopecký B.,Král J.,Povolný B.,Šaněk K.,Drobný M.,Černý L.,Pažout V.,Nevšímal F., Jícha J.

První ročník 1962/63 dopadl pro naše barvy celkem úspěšně,skončil na čtvrtém místě z 10 mužstev,z 18 utkání 10 vyhrálo,2 remizovalo a 6 prohrálo,skóre 44:42 a získalo 22 bodů.

k nelepším střelcům patřili Pažout Vladimír,Jícha Jiří,Drobný Miloslav a Šorm František

Dalším důležitým milníkem pro klub bylo slavnostní otevření hřiště na kopanou dne 29.září 1963 na místě kde je dodnes!

Ročník 1963/64

V konečné tabulce obsadilo naše mužstvo 2.místo 2 body za mužstvem Sán! Z 11 utkání 7 vítězství 1 remíza a 3 prohry skóre 30:14 a 15 bodů.

Mužstvo tvořili tito hráči:Vystrčil J.,Černý Zd.,Zeman L.,Bártl M.,Šorm F.,Štoček J.,Drobný M.,Holan M.,Pažout V.,Macháček Z.,Jícha J.

k nejlepším střelcům patřili Pažout,Jícha,Macháček,Černý J.

Ročník  1964/65

Ve vedení klubu se nic podstatného nezměnilo.

V ročníku 1964/65 se naše "A"mužstvo umístilo na 1.místě s 31 body a skóre 72:17 a vybojovalo si postup do III.třídy.

Mužstvo tvořili : Dudek L.,Macháček Z.,Jech,Zeman,Filipovský,Mansfeld B.,Šorm,Drobný,Skořepa J.,Pažout,Holan M.,Černý J. a Jícha

K nejlepším střelcům patřili : Pažout,Černý J.,Jícha

Ročník 1965/66

Trenérem "A" mužstva je pan Schneininger

Naše mužstvo se jako nováček umístilo  na pěkném 4.místě s 23 body a skóre 58:51.

Mužstvo tvořili : Dudek L.,Macháček,Jech,Zeman,Najbrt,Mansfeld B.,Holan,Krejčík V.,Pažout,Černý J.,Jícha,Skořepa K.,Drobný,Schneininger M.

Nejlepšími střelci byli : Černý J.,Holan,Krejčík V.,Pažout

Ročník 1966/67

Výbor : předseda Pažout Václav,místopředseda Černý Josef,jednatel Schneininger Ondřej,pokladník Zeman Ladislav,hospodář Drobný Miroslav,správce hřiště Rathouský Zdeněk,kulturně prop.ref. Kunst Ladislav,vedoucí žáků Čepička Zdeněk,Šorm František,vedoucí dorostu Schneininger Ondřej,Černý Zdeněk,vedoucí  "B"mužstva Dvořák Josef,Kačín František,vedoucí "A"mužstva Kunst Bohumil,trenér Schneininger Ondřej,člen výboru Pažout Vladimír - kapitán

V tomto ročníku se mužstvo umístilo na 1.místě s 33 body a skóre 61:29 a s náskokem 6 bodů si zajistilo postup do okresního přeboru.

Zasloužili se o to tito hráči : Skořepa K.,Holan,Pažout,Krejčík V.,Mansfeld B.,Jícha,Dudek V.,Najbrt,Zeman,Schneininger M.,Dudek L.,Drobný,Jozíf,Starý,Kopecký,Macháček,Kulich

Branky stříleli . Pažout,Krejčík V.Jícha,Jozíf,Holan,Mansfeld B.,Skořepa K.,Drobný,Dudek,Starý

Ročník 1967/1968

V klubu se nic podstatného nezměnilo a tým pod vedením p. Schneiningera skončil v okresním přeboru na 4.místě s 23 body a skóre 50:44.

Do týmu přibili Černý J,Král Jos.,Svatoň,Bacílek,Mansfeld J.,Rozmiler

K nejlepším střelcům patřili Černý J.,Pažout,Jícha,Holan M.,...